fbpx

Rutynowa kontrola Państwowej Straży Pożarnej

Co jest najważniejsze w życiu mieszkańca? Według nas bezpieczeństwo. 🦺

To najwyższa wartość, o którą powinniśmy wspólnie dbać. Chcemy, żeby każdy z Was traktował dom jako bezpieczną przystań, w której zawsze może się schronić razem z rodziną. 👪

W ramach corocznych, rutynowych kontroli Państwowa Straż Pożarna przyjrzy się obiektom, w których zamieszkujecie. Sprawdzone zostaną w szczególności hale garażowe i ciągi komunikacyjne stanowiące drogi ewakuacyjne – korytarze, przejścia, miejsca postojowe, klatki schodowe.

Według obowiązujących wymogów, wymienione miejsca nie mogą być zastawione i każdy musi mieć do nich dostęp. 🚪 W przypadku pożaru lub innego zdarzenia losowego mogłoby to utrudnić, lub nawet uniemożliwić ewakuację. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaleciło również sprawdzenie pomieszczeń, które mogłyby pełnić funkcję schronów.

Zachęcamy Was do postępowania zgodnie z zaleceniami straży. Ich działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku ewentualnego zagrożenia. 🧯

O zasadach związanych z ochroną przeciwpożarową budynków mówi § 4 ust. 1 pkt. 11 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. Można w nim przeczytać m.in. o tym, że zabronione jest składowanie materiałów palnych na drogach służących ewakuacji lub umieszczanie na nich przedmiotów zmniejszających wymagane wymiary, określone w przepisach techniczno-budowlanych.

Nieprzestrzeganie przepisów o zakazie gromadzenia przedmiotów mogących utrudnić akcję ratunkową i gaśniczą może skutkować mandatami karnymi w wysokości do 500 złotych.

Pamiętajcie, aby dbać o bezpieczeństwo własne i Waszych sąsiadów!

Podobne wpisy