fbpx

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć? (cz. 1)

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć? (cz. 1)

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć? (cz. 1)

Jak powszechnie wiadomo, wynajem mieszkania to dobry sposób na dodatkowy zarobek i inwestycja w przyszłość. Być może i Wy, zachęceni takimi obietnicami, zdecydowaliście się spróbować wejść na rynek nieruchomości. Początki jednak – jak powszechnie wiadomo – nie są łatwe. Po drodze do obiecanych zysków natrafić możecie na wiele problemów i niejasności. Dla zagubionych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z pierwszym mieszkaniem pod wynajem, przygotowaliśmy kilka cennych rad!

Jakie pierwsze mieszkanie pod wynajem kupić?

Chęci już są, ale być może wciąż nie macie mieszkania, a do tego pomysłu, w jaki lokal zainwestować. Jeżeli jesteście już właścicielami nieruchomości, ten problem Was nie dotyczy. Osoby, które dopiero planują zakup, mogą czuć się jednak zagubione. Spotkać się można z różnymi opiniami na ten temat. Jakie więc pierwsze mieszkanie pod wynajem wybrać? Oczywiście – to zależy.

Grupa najemców

Warto najpierw zastanowić się, jakiej grupie najemców będziecie wynajmować lokal. Jeżeli chcecie dokonać inwestycji w dużym mieście, opcji macie sporo. Możecie zdecydować się na udostępnienie nieruchomości studentom, pracownikom, młodym parom lub rodzinom. To zdeterminuje wybór lokalu. Od grupy docelowej zależeć będzie lokalizacja i wielkość. Musicie jednak pamiętać, że prawdopodobnie nieruchomość bliżej centrum, dobrze skomunikowana i mniejsza (dwupokojowa lub kawalerka) będzie łatwiej wynająć niezależnie od grupy. Dokładniej o wyborze pierwszego mieszkania pod wynajem PRZECZYTACIE TU.

Jak przygotować mieszkanie?

Na pewno, jeszcze przed kupnem mebli, powinniście dokonać wszelkich niezbędnych napraw. Ważnymi punktami jest wykończenie kuchni i łazienki, jako właściciele bowiem musicie zapewnić lokatorom bezproblemowy dostęp do wody, prądu, gazu, ciepła i elektryczności. Ściany warto pomalować na neutralne kolory, takie jak biele, beże czy szarości. Najlepiej do wykończenia wybierać materiały dobrej jakości. Może się okazać, że te tańsze będą szybko się psuć i finalnie wygenerują więcej kosztów, niż droższe.

Meblowanie mieszkania pod wynajem

Teoretycznie meblowanie mieszkania pod wynajem nie jest konieczne, jednak w praktyce zdecydowanie pomaga znaleźć lokatorów. Mało kto chce kupować całe wyposażenie do czyjejś nieruchomości. Kiedy skończy mu się umowa najmu, będzie musiał coś przecież zrobić ze wszystkimi sprzętami, a nie jest powiedziane, że będą mu potrzebne w kolejnej lokalizacji.

To, jakie meble wstawić do mieszkania na wynajem, zależy od grupy docelowej. Przykładowo studenci z pewnością będą potrzebować biurka lub stołu do nauki. Nie będą one jednak konieczne w sypialni pary. Niezbędne w każdym lokalu są pojemne szafy, najlepiej z dużą ilością półek. Nawet jeśli nasi lokatorzy nie wykorzystają ich wszystkich, jest to rozwiązanie uniwersalne. Należy także pamiętać o wygodnym łóżku.

Z drugiej strony nie powinniście przesadzać z ilością mebli. Niepotrzebnie zmniejszy to ilość miejsca w pomieszczeniu, które straci przestronność. Więcej rad na temat meblowania mieszkania ZNAJDZIECIE TU.

Jak przygotować ofertę z mieszkaniem na wynajem?

Wasze pierwsze mieszkanie pod wynajem jest już gotowe i chcecie zacząć szukać lokatorów? Musicie przygotować odpowiednią ofertę. Jak to zrobić?

Pierwsze, na co inni zwrócą uwagę, to zdjęcia. Nawet najładniejszy lokal, przedstawiony na niekorzystnych fotografiach, może odstraszać. Dlatego powinniście zadbać o to, aby w momencie uwieczniania, wasz lokal był posprzątany i dobrze oświetlony. Jeżeli nie jesteście pewni swoich umiejętności, zawsze możecie skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Kolejnym krokiem będzie podanie wszelkich niezbędnych informacji. Najemców interesuje lokalizacja, metraż, ilość pokoi, wyposażenie, a także odległość od przystanków. Potencjalnych lokatorów zachęcić może także cicha okolica, bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych, sklepów, szkół lub przedszkoli. Im więcej informacji podacie, tym mniej pytań dostaniecie. No i oczywiście jedna z najważniejszych spraw – cena czynszu.

Podsumowanie

Choć wynajem mieszkania może wydawać się nieskomplikowany, na drodze pojawia się wiele istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać. Ważne jest, aby dobrze się zorientować, jakie obowiązki macie w związku z wynajem i wszystkiego dopilnować. Odpowiednie przygotowanie lokalu oraz oferty najmu pomogą Wam na początku przygody z waszym pierwszym mieszkaniem na wynajem.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Podobne wpisy