fbpx

Jakie mieszkanie na wynajem najlepiej kupić?

Jakie mieszkanie na wynajem najlepiej kupić?

Jakie mieszkanie na wynajem najlepiej kupić?

Inwestycje w nieruchomości to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów lokowania kapitału. Wiele osób jest przekonanych, że to najbezpieczniejszy rodzaj inwestowania. Nie chcąc tracić pieniędzy, trzeba jednak najpierw wiedzieć jakie mieszkanie na wynajem kupić. To pytanie zadaje sobie nie jeden początkujący inwestor. W poniższym artykule postaramy się udzielić kilku rad w kwestii wyboru mieszkania inwestycyjnego.

Docelowa lista najemców

Ustalenie grupy docelowej, której chcemy wynajmować mieszkanie, jest ważnym etapem podejmowania decyzji o zakupie. Każda grupa różni się między sobą wymaganiami i standardami, jakich oczekują od zajmowanego lokalu. Wybierając mieszkanie na wynajem, najczęściej wyróżniamy 4 grupy:

 • pracownicy fizyczni
  Firmy najczęściej decydują się na wynajem mieszkań, w których ulokować mogą kilka osób. Ich wymagania nie są zwykle bardzo wysokie, a najważniejszym czynnikiem jest cena lokalu.
 • studenci
  Studenci to typowa grupa najemców z dużych miast uniwersyteckich, takich jak: Poznań, Warszawa, Wrocław czy Kraków. Wynajmują chętnie pojedyncze pokoje w większych mieszkaniach lub małe, budżetowe kawalerki.
 • osoby pracujące
  Osoby pracujące, najczęściej single, chętnie wynajmują kawalerki lub dwupokojowe mieszkania. Ich wymagania są wyższe niż wcześniejszych grup, dlatego chcąc wynajmować tej grupie, powinieneś wziąć pod uwagę zakup lokalu o wyższym standardzie wykończenia.
 • młode pary, rodziny.
  Grupa ta, ze względu na większą ilość osób w rodzinie najchętniej wynajmuje dwu lub trzypokojowe mieszkania. Są to osoby, które w swoim życiu zgromadziły już pewien majątek w postaci mebli czy sprzętów gospodarstwa domowego, więc mieszkanie, którego szukają na wynajem, nie musi być w pełni wyposażone.

Lokalizacja

Lokalizacja uznawana jest za jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę zastanawiając się gdzie warto kupić mieszkanie na wynajem. Każdy szukający lokalu chce, aby był on położony w atrakcyjnej okolicy. Przy czym, dla wielu osób atrakcyjność może być definiowana w różny sposób.

Najczęściej przyszli lokatorzy oglądają mieszkania na wynajem blisko centrum miast. Im bliżej, tym więcej obiektów komercyjnych i biurowych, a także uczelni wyższych, sklepów, czy instytucji kulturalnych. Taki lokal z łatwością wynajmiesz wszystkim wymienionym grupom. Jest to też dobra inwestycja dla wynajmu krótkoterminowego. Często czynnikiem decyzyjnym dla lokatorów dostęp do komunikacji miejskiej. Mieszkania na wynajem blisko metra, linii tramwajowych czy autobusowych są poszukiwane wśród każdej grupy docelowej. Podobnie jest w przypadku niewielkiej odległości od infrastruktury, typu: sklepy, poradnie lekarskie, restauracje czy puby.

Osoby wychowujące dzieci zwrócą szczególną uwagę na obecność terenów zielonych i placów zabaw w okolicy mieszkania. Ważna dla nich będzie także obecność żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych.

Wielkość mieszkania

Według wielu specjalistów na rynku obserwuje tendencje do łatwiejszego wynajmu mieszkań o mniejszym metrażu. Kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe są w cenie! Wielu potencjalnych najemców woli wynajmować w pojedynkę niż z obcymi osobami. Metraż ok. 30-35 m2 jest dobrym rozwiązaniem na początek przygody z inwestowaniem.

Lokatorzy łatwiej zdecydują się na wynajem mieszkań, które ulokowane są na wyższych piętach. Zapewnia im to dostęp do światła słonecznego, a także ciekawszy widok i większy spokój. Nie oznacza to jednak, że lokale znajdujące się bliżej ulicy nie mają szans na znalezienie najemcy. Wszystko zależy od wyposażenia i wysokości czynszu, jaki możesz zaoferować. Najemcy często zwracają także uwagę na dodatkowe atuty oglądanego lokalu. Mieszkanie na wynajem z ogródkiem może okazać się aktualnie strzałem w dziesiątkę. Atrakcyjnie zaaranżowane części wspólne budynku czy sprawne, ciche windy również podniosą opinię o samym mieszkaniu.

Podsumowanie

Reasumując, kupując mieszkanie warto zastanowić się, dla kogo chcemy je wynajmować. Każda grupa docelowa ma nieco inne wymagania i może zaoferować wynajmującemu inne warunki. Odpowiedzią na pytania „gdzie warto kupić mieszkanie na wynajem?”, będą zwykle okolice centrum miasta, dobrze skomunikowane i z rozbudowaną infrastrukturą dla mieszkańców. Istotnym aspektem jest także wielkość mieszkania – warto zwrócić uwagę na kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.  Podobne wpisy