fbpx

Automat paczkowy — korzyść, czy utrudnienie?

Automat paczkowy — korzyść, czy utrudnienie?

Automat paczkowy — korzyść, czy utrudnienie?

Automaty paczkowe stały się w ostatnich latach bardzo popularną formą odbioru przesyłek zamawianych drogą internetową. Są dużym udogodnieniem, ale mają też swoje wady, które w ostatnim czasie stały się jeszcze bardziej zauważalne. W związku z tym niedługo zaczną obowiązywać nowe przepisy, dotyczące automatów. Jaki stosunek mają do tego mieszkańcy i zarządcy?

Automaty paczkowe dla mieszkańców

Kiedy automaty paczkowe zaczęły pojawiać się na polskich osiedlach, bardzo szybko zyskały popularność. Nic dziwnego, bo jest to niezwykle szybka i wygodna forma odbioru paczek. W dzisiejszych czasach większość zakupów robi się online, dlatego rozwijanie wszelkich narzędzi związanych z dostarczeniem zamówień odpowiada na potrzeby dzisiejszych konsumentów. Kolejnym atutem automatów jest to, że przesyłkę odebrać można w dowolnym momencie, nawet w Święta Narodowe. Poczta i kurierzy zazwyczaj pracują w godzinach, kiedy mieszkańców nie ma w lokalu, a to znacznie utrudnia całą procedurę. W tej sytuacji urządzenia do odbierania paczek są idealnym rozwiązaniem. Wzrost ich popularności przyczynił się jednak do tego, że pojawiały się w różnych zakątkach miast coraz częściej. Zauważono, że szpecą wiele pięknych miejsc i w niektórych przypadkach są przeszkodą w ruchu pieszym, a nawet drogowym.

Automaty paczkowe dla zarządców

Maszyny do odbierania paczek znajdujące się na osiedlach są dużym udogodnieniem dla mieszkańców. Z tego powodu zarządcy i właściciele bardzo chętnie stawiają nowe automaty w okolicy budynków. Do tej pory przepisy nie zawierały precyzyjnych informacji dotyczących ich lokalizacji czy wyglądu. Ich aktualne rozmieszczenie angażuje większość wcześniej wolnej przestrzeni, co nie wygląda korzystnie. Teraz poznańskie maszyny, które są zlokalizowane na obszarze objętym ochroną konserwatorską, zostaną usunięte. Mogą jednak powrócić na mapę, jeśli uzyskają pozwolenie od konserwatora zabytków. Będzie to wyzwaniem dla zarządców, ponieważ albo zaakceptują ich brak, albo zlecą budowę nowych punktów, biorąc pod uwagę zmiany w przepisach. Precyzyjny spis wszystkich standardów będzie jednak udostępniony dla zarządców, co pozwoli im odbudować automaty w prawidłowy sposób.

Przepisy dotyczące automatów paczkowych

Nowe przepisy dotyczące automatów paczkowych zawierają wszystkie, niezbędne informacje, których wcześniej brakowało. Obejmować będą kwestie wyglądu zewnętrznego oraz lokalizacji. Teraz automaty przytłaczają swoją ilością i często szpecą tereny osiedli lub miejsca zabytkowe, dlatego wytyczne dokładnie opisują, w jakich lokalizacjach mogą się pojawiać, a w jakich nie. Określony został też wygląd samego urządzenia, jego oświetlenie, kolor i wielkość reklam. Nie powinny również utrudniać ruchu drogowego i pieszego, tak jak to miało miejsce do tej pory. Dużą zmianą będzie też wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, choć już teraz niektóre aplikacje udostępniają możliwość łatwego dostępu do przesyłki.

Podsumowanie

Automaty paczkowe mają wielu zwolenników, jednak należy wprowadzić regulacje, by nie stały się przeszkodą w codziennym życiu miasta. Usunięcie ich części może być kłopotliwe dla niektórych mieszkańców, jednak zawsze w pobliżu jest gdzieś kolejny automat, z którego można skorzystać. Dalej jest to jedno z najwygodniejszych rozwiązań przy dostarczaniu paczek, a usunięte urządzenia można postawić jeszcze raz, uwzględniając nowe wytyczne.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.    Podobne wpisy