fbpx

Ekologiczna wspólnota

Ekologiczna wspólnota

Ekologiczna wspólnota – najlepsze rozwiązania dla mieszkańców i środowiska

Zarówno deweloperzy, jak i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej sięgają po rozwiązania ekologiczne, które można wprowadzić na ich osiedlach. Z roku na rok katalog tych rozwiązań staje się bardziej obszerny. Które z nich warto wprowadzić na nasze osiedla? Jakie są najciekawsze i najbardziej nowatorskie rozwiązania, które może wprowadzić ekologiczna wspólnota?

Sadzenie roślin

Poza walorami ozdobnymi rośliny na osiedlach mają duży wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Elementy zieleni na osiedlach oczyszczają powietrze z wielu szkodliwych substancji, z którymi mamy doświadczenie w centrach miast. Poprawiają także mikroklimat osiedla – rośliny zwiększają wilgotność powietrza, a w upalne dni zdecydowanie obniżają temperaturę w danym miejscu. Coraz częściej spotyka się aranżacje roślinne bezpośrednio powiązane z bryłą budynków.

Mówiąc o roślinach, nie sposób ominąć tematu zwierząt na osiedlach. Coraz częściej na balkonach czy w ogrodach znaleźć można specjalne domki dla owadów i drobnych zwierząt. Bardzo ważne jest instalowanie takich domków także na osiedlach mieszkaniowych, np. na drzewach.

Bez zapylaczy, takich jak pszczoły nie jesteśmy w stanie wytwarzać pożywienia, dlatego tak ważne jest zadbanie o naszym małych sojuszników. Oprócz domków dla owadów warto też zamontować karmniki, poidełka i budki lęgowe dla ptaków, które urozmaicają osiedlową faunę.

Stosowanie zamienników soli

Problem używania soli do zmniejszenia oblodzenia chodników, ścieżek rowerowych czy dróg pojawia się co roku zimą. Posypując powierzchnie te, narażamy rosnące w pobliżu rośliny na pobranie z gleby dużej ilości soli, co w konsekwencji może doprowadzić do ich wyschnięcia. Rośliny, które nie obumrą, są bardziej narażone na ataki grzybów i nie mogą się prawidłowo rozwijać.

Zamiast soli zaleca się najczęściej stosowanie chlorku wapnia wymieszanego z substancjami zapobiegającymi korozji. Niestety nie jest to najtańsze rozwiązanie, przez co wciąż sporadycznie używane w Polsce. Inną dobrą alternatywą może być sypanie nawierzchni piaskiem, żwirem czy popiołem.

Oszczędzanie energii

Najczęściej z tematem ochrony środowiska i ekologii kojarzy nam się oszczędzanie energii elektrycznej. Jakie rozwiązania można wprowadzić na osiedlach, z których korzysta wiele osób każdego dnia?

Po pierwsze warto zainwestować w wymianę wszystkich żarówek starszego typu na żarówki LED. Oszczędności można szukać także w sterowaniu oświetleniem. Aktualnie coraz częściej korzysta się z opraw oświetleniowych z czujnikiem ruchu. Dzięki temu mamy pewność, że światło pali się w tym miejscu, w którym jest aktualnie potrzebne. Szczególnie ważne jest zastosowanie tego rozwiązania np. w piwnicach, gdzie łatwo można zapomnieć o wyłączeniu światła.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności na polskich osiedlach, jest instalowanie na budynkach paneli fotowoltaicznych. Pozyskiwana w ten sposób energia jest czysta i wydajna. Pozwala na duże oszczędności, obniżając znacząco rachunku za prąd jakie ponosi wspólnota. Wyprodukowany w ten sposób prąd może być użyty do oświetlania części wspólnych budynku, takich jak klatki schodowe, korytarze czy windy.

Oszczędzanie wody

Zaraz za oszczędnością prądu w skojarzeniach z ekologią i ochroną środowiska idzie oszczędzanie wody. Świat, w którym żyjemy, charakteryzuje się coraz większym stopniem urbanizacji i redukcji terenów zielonych. Oznacza to, że coraz więcej przestrzeni na naszych osiedlach zajmowane jest przez szczelne powierzchnie betonowe.

W celu uniknięcia nadmiernego przesuszenia i nagrzania ziemi, ale także podtopień, bardzo ważne jest, aby dbać o obecność terenów zielonych na osiedlach. Zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi polega między innymi na tworzeniu specjalnych systemów drenażowych. Opierają się one na zasadzie, że woda jest przekierowywana z miejsca, w którym spadnie do takich, gdzie jest aktualnie potrzebna. Na system zrównoważonego drenażu składają się urządzenia naziemne transportujące wodę w miejsca, gdzie jej potrzeba oraz drobne, odpowiednio dobrane rośliny.

Stacje ładowania

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszyć się będą samochody i inne pojazdy elektryczne. Chcąc wspierać ten rozwój, wspólnoty decydują się często na montowanie na osiedlach stacji ładowania samochodów na prąd.

Poza zwiększoną obecnością aut elektrycznych możemy także zauważyć wzmożoną ilość zakupów np. hulajnóg. Mogą one skutecznie obniżyć ilość pojazdów poruszających się ulicami dużych miast. W związku z tym na osiedlach mieszkaniowych powstają także specjalne stacje do ładowania tego typu urządzeń. Nawiązując do tematu fotowoltaiki, bardzo ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem jest montowanie na osiedlach specjalnych ławek solarnych. Dzięki nim mieszkańcy mogą naładować swoje urządzenia elektryczne.

Ekologiczne podejście do zarządzania osiedlem wymaga ciągłego wprowadzania rozwiązań, które mają na celu podniesienie komfortu życia mieszkańców oraz wspieranie ochrony środowiska. Rozwiązań, z których korzystać może ekologiczna wspólnota jest naprawdę wiele. Do najpopularniejszych zalicza się te, mające na celu oszczędzanie energii i wody. Warto jednak pamiętać, że wraz z rozwojem technologii powstaje coraz więcej rozwiązań mających na celu poprawę jakości naszego środowiska. Ekologiczne i zaangażowane wspólnoty zyskują coraz większe uznanie wśród świadomych mieszkańców.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Related Posts