fbpx

Ekologiczne sprzątanie mieszkania

Ekologiczne sprzątanie mieszkania

Ekologiczne sprzątanie mieszkania

Wiosna to idealny czas na porządki. Wiele osób wykorzystuje go na przegląd zebranych przez cały rok przedmiotów i ich selekcję. Poza pozbyciem się zbędnych rzeczy, watro również dokładnie posprzątać mieszkanie. Dostępne w marketach środki czystości często jednak zawierają substancje, które są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także nie działają najlepiej na nasze zdrowie.

Okazuje się, że z powodzeniem można zastąpić je naturalnymi środkami czyszczącymi, które znajdziemy w każdej kuchni. Przedstawimy dziś sposoby na ekologiczne sprzątanie mieszkania.

Naturalne środki czyszczące

Choć reklamy przekonują, że porządki nie są możliwe bez wymyślnych specyfików w kolorowych opakowaniach, tak naprawdę domowe sposoby na sprzątanie mogą być równie skuteczne. Dodatkowo ich zaletą jest niska cena. Dla osób oszczędnych to z pewnością argument przemawiający za wypróbowaniem tych specyfików. Czego więc możesz użyć do ekologicznego sprzątania mieszkania?

Ocet
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby choć raz o właściwościach octu. Ten środek jest nie tylko niezastąpiony w kuchni, ale poradzi sobie z naprawę wieloma zabrudzeniami. Szczególnie skuteczny jest w walce z kamieniem. Ma również właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Eliminuje nieprzyjemne zapachy, a sam szybko wietrzeje.

Soda oczyszczona
Jest to niezwykle uniwersalny naturalny środek czyszczący. Wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, chemicznym oraz farmaceutycznym. Można z niej przygotować wyjątkowo przydatną przy ekologicznym sprzątaniu pastę. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Do takiej mieszanki można dodać trochę płynu do mycia naczyń oraz soli, w zależności od tego, do czego będziemy ją stosować.

Sok z cytryny
Sok z cytryny potrafi działać cuda! Dzięki swoim właściwościom świetnie nabłyszcza. Znany jest również ze swojego działania rozjaśniającego przebarwienia. Pomoże w odkamienianiu, usuwaniu plam z tłuszczu oraz zadziała dezynfekująco.

Ekologiczne sprzątanie kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym z powodzeniem można stosować domowe sposoby na sprzątanie. Do czyszczenia zlewu i kranu warto wykorzystać płyn do mycia naczyń zmieszany z octem. Roztwór nanieś za pomocą miękkiej strony gąbeczki, a następnie odczekaj 10 minut. W przypadku naprawdę silnego kamienia ściereczkę nasączoną octem można zostawić nawet na całą noc.

W twoim piekarniku są trudne do usunięcia przypalenia? I tu nie zawiodą ekologiczne sposoby na sprzątanie! Posyp je sodą, a następnie rozpyl ocet przelany do pojemniczka z atomizerem. Odczekaj około 15 minut, a przypalenia powinny zejść z łatwością. Do umycia blach użyj pasty z sody. Dodatek soli pomoże usunąć zaschnięty brud.

Naturalnym środkiem czyszczącym, dzięki któremu z łatwością umyjesz mikrofalówkę, jest ocet. Wymieszaj go z wodą w proporcach 1:1 w małej miseczce, a następnie wstaw naczynie do środka urządzenia i uruchom. Otwórz drzwiczki i wnętrze przetrzyj szmatką.

Czajnik odkamienić można kwaskiem cytrynowym. To bardzo popularna metoda. Do urządzenia wlej do pełna wodę, a następnie wsyp saszetkę tej substancji. Tak przygotowany roztwór zagotuj. Po 15 minutach czajnik powinien być czysty. Teraz starczy go jedynie przepłukać.

Ekologiczne sprzątanie łazienki

Ekologiczne sprzątanie sprawdzi się również w łazience. Pastą z sody wyszorujesz z powodzeniem fugi i kafelki. Armaturę możesz umyć w podobny sposób jak zlew i kran w kuchni. Do kabiny prysznicowej warto wykorzystać roztwór wody i octu w proporcjach 1:1. Przetrzyj nim szklane drzwi przy pomocy ściereczki i pozostaw na 10-15 minut. Po tym czasie spłucz obficie wodą. Taka metoda nie pozostawi smug na kabinie.

Do czyszczenia okien i luster warto sporządzić naturalny środek czyszczący. Do wody wymieszanej z octem w proporcjach 1:1 dodaj trochę płynu do mycia naczyń i sok z cytryny. Przelej do butelki z atomizerem. Rozpyl na czyszczonej powierzchni i przetrzyj szmatką.

Domowe sposoby na sprzątanie – gdzie jeszcze się sprawdzą?

Środki chemiczne mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Powodują alergie, a ich opary mogą podrażniać naszą skórę i oczy. Na szczęście istnieją dla nich alternatywy. Domowym sposobem na sprzątanie będzie… odkurzanie! Nie zawsze musisz ścierać kurze przy pomocy detergentów ze sklepu. Czasami możesz po prostu użyć odkurzacza, zamieniając jego końcówkę na tę z miękkim włosiem. Ten sposób sprawdzi się świetnie przy czyszczeniu kurzu z okien i ram, a także kratek wentylacyjnych.

Dywany możesz zasypać sodą oczyszczoną. Pozostaw ją na noc, a następnie dokładnie odkurz. Do czyszczenia okien sprawdzi się ten sam preparat, który polecaliśmy do luster. Naturalne środki czyszczące nadadzą się znakomicie do prania firanek. Jeżeli zasłony zżółkły, włóż je na kilka godzin do wody z sodą, tym zszarzałym pomoże roztwór z solą. Proporce to 500 gramów substancji na 10 litrów wody.

Podsumowanie

Decydując się na generalne porządki, nie jesteśmy skazani na używanie detergentów, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia oraz środowiska. Istnieją ekologiczne sposoby na sprzątanie. Naturalne środki czystości nie tylko sprawią, że nasze mieszkanie będzie lśnić, ale także oszczędzą nam kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Ponadto produkty te są uniwersalne i spełniają jednocześnie wiele funkcji. Dodatkowym atutem jest również fakt, że ekologiczne sprzątanie pozwoli nam zaoszczędzić!

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.    Podobne wpisy