fbpx

Jak szybko znaleźć najemcę (cz.1)?

Jak szybko znaleźć najemcę (cz.1)?

Dlaczego elastyczność na rynku nieruchomości jest ważna?

Nie ulega wątpliwości, że pandemia COVID-19 wpłynęła znacząco na rynek najmu nieruchomości i wielu inwestorów stanęło przed pytaniem jak szybko znaleźć najemcę. Działalność wynajmu krótkoterminowego, w tym hoteli, hosteli i prywatnych kwater została przez długi czas ograniczona praktycznie do zera. Do osłabienia rynku przyczyniły się także tendencje wzrostowe odsetka pracowników, studentów i uczniów pracujących zdalnie. Stanowili oni zawsze znaczącą część przychodów z najmu. Nie można zapomnieć także o usztywnieniu ruchu granicznego, co ograniczyło przyjazdy zagranicznych pracowników i studentów.

Bazując na danych AMRON zauważyć można, że stawki wynajmu w roku 2020 spadły w 7 największych miastach polski. Najbardziej odczuli to wynajmujący z Krakowa (-16.1%), Warszawy (-10,8%) oraz Wrocławia (-8%).

Istnieją jednak metody pozwalające szybko znaleźć najemcę. Poniżej przedstawiamy kilka naszych porad, jak elastycznie podejść do potencjalnych lokatorów, aby ci zdecydowali się zamieszkać w Twoim mieszkaniu.

przygotowanie mieszkania

Przygotowanie mieszkania

Jednym z najważniejszych aspektów przygotowania mieszkania pod wynajem jest zrobienie w nim porządków i odświeżenie go. Czasami wystarczy odmalowanie lokalu, czy wymiana kilku elementów wyposażenia, aby zyskał wiele w oczach potencjalnego najmującego. Zadbaj, żeby mieszkanie miało, w miarę możliwości, spójny styl i kolorystykę.

rozpowszechnianie ogłoszenia

Rozpowszechnienie ogłoszenia – czyli jak szybko sprowadzić odpowiedniego najemcę

Mając odpowiednio przygotowane mieszkanie, nie możesz zapomnieć aby dobrze je zaprezentować. Kluczowe do tego jest wykonanie odpowiednich zdjęć. Mieszkanie najlepiej fotografować rano lub w godzinach popołudniowych, kiedy jest w nim jasno. Prezentuje się ono wtedy najbardziej atrakcyjnie i naturalnie.

Kolejnym krokiem pomagającym szybko znaleźć najemcę jest stworzenie przejrzystego i czytelnego ogłoszenia. Do najważniejszych elementów opisu należeć mogą:

  • dokładny adres,
  • rozkład mieszkania i powierzchnia poszczególnych pomieszczeń,
  • wyposażenie,
  • wysokość kosztów związanych z najem: czynsz, opłaty administracyjne, opłaty za media,
  • krótki opis okolicy uwzględniający odległości od sklepów, szkół, przystanków komunikacji miejskiej, czy też dostępności terenów zielonych.

Ostatnim, kluczowym krokiem jest wybór portali, na których zamieścisz swoje ogłoszenie. Zadbaj, aby znalazło się ono w miejscach, gdzie potencjalni najemcy będą mogli je łatwo odnaleźć. Poza najpopularniejszymi rozwiązaniami typu Otodom.pl czy OLX weź pod uwagę także bardziej lokalne portale. Sprawdź, gdzie ogłaszają się Twoi konkurenci. Bądź obecny także tam, gdzie spędzają czas potencjalni najemcy – w mediach społecznościowych. Zamieść ogłoszenie na własnej tablicy i zachęć znajomych do udostępniania posta. Możesz również skorzystać z funkcjonalności Facebooka, jakimi są grupy tematyczne i Marketplace.

dzień otwarty

Dzień otwarty

Dzień otwarty to popularna w Stanach Zjednoczonych technika prezentowania nieruchomości. Polega ona na zaproszeniu jednego dnia wszystkich potencjalnych najmujących. Wymaga ona zdecydowanie większej organizacji, ale niesie za sobą wiele plusów.

Pamiętaj, że zdecydowana większość oglądających będzie chciała umawiać się w godzinnych popołudniowych, po pracy lub w weekendy. Umawianie klientów w równych odstępach czasu, np. co 30 minut, sprawi, że osoby, które już obejrzały mieszkanie, będą się mijać w drzwiach z kolejnymi zainteresowanymi. Taka technika może znacząco skrócić czas poszukiwania najemcy, a także często uzyskać wyższą cenę. Widząc duże zainteresowanie, najemca nie będzie chciał ryzykować utraty wybranego lokalu, co wpłynie na jego skłonność do negocjowania ceny.

Technika dnia otwartego jest bardzo skuteczna i pomaga szybko znaleźć najemcę. Zdarza się jednak, że jedna data nie będzie pasowała wszystkim potencjalnym zainteresowanym. Skupiając się na szybkim wynajmie, musisz podejść do tej kwestii elastycznie i zarezerwować czas także dla tych, którzy mają większe ograniczenia czasowe.

Możesz zgodzić się na indywidualne prezentacje lub skorzystać z popularnych ostatnio rozwiązań prezentacji mieszkania przez Internet. Jeżeli potencjalny najemca nie może osobiście obejrzeć mieszkania dużym atutem dla niego będzie prezentacja wirtualna za pomocą kamery Internetowej czy spaceru 3D. Pokażesz tym przy okazji, że starasz się pomóc najemcy i jesteś otwarty na współpracę.

wynajem

Podsumowanie

Pomimo niesprzyjającej sytuacji na rynku nieruchomości możesz poprawić swoje szanse jako wynajmujący. Odpowiedzią na pytanie „jak szybko znaleźć najemcę?” będzie zawsze elastyczność. Nie musisz godzić się na wszystkie oczekiwania kandydatów, jednak jest kilka obszarów, w których możesz rozważyć pójście na pewne ustępstwa. Pamiętaj, żeby dobrze przygotować mieszkanie i szukać potencjalnych najemców w miejscach, które oni odwiedzają.

Druga część artykułu już wkrótce!

Dowiesz się z niego jak elastycznie podejść czasu, ceny najmu i kwestii napraw oraz remontów.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Related Posts