fbpx

Jak zabezpieczyć balkon na zimę?

Jak zabezpieczyć balkon na zimę?

Jak zabezpieczyć balkon na zimę?

Nadszedł czas, kiedy zamykamy okna, włączamy ogrzewanie i wyciągamy ciepłe koce. Niższe temperatury skłaniają nas do zostania w domach i rzadziej korzystamy z otwartej przestrzeni. Zanim jednak zanurzymy się całkowicie w tym przytulnym klimacie, to pomyślmy o tym, by odpowiednio zabezpieczyć balkon na zimę.

Balkon jest miejscem relaksu, które w okresie wiosny, lata i jesieni aranżujemy na swój sposób. Mieszkając w mieście, jest to świetna alternatywa do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, napawając się naturą przy pięknych kwiatach doniczkowych. Zimą jednak pojawia się mróz, który skutecznie zachęca nas do pozostania w mieszkaniach. Jest on niezwykle szkodliwy dla roślin, ale też ma niekorzystny wpływ na meble, podłogę czy inne dodatki.

Zabezpieczenie roślin na balkonie

Większość roślin nie jest przystosowana do zimowych warunków i nie przetrwa w niskich temperaturach bez odpowiedniego zabezpieczenia. Pamiętaj jednak, że każdy okaz zachowuje się nieco inaczej, więc dowiedz się dokładnie jak z nimi postępować. Kwiaty należy przenieść do mieszkania bądź okryć agrowłókniną. Dzięki temu rośliny będą miały odpowiednią cyrkulację powietrza i pięknie odbiją na wiosnę. Decydując się na nie, trzeba być gotowym, że większość z nich będzie trzeba przenieść do środka, by skutecznie zabezpieczyć je na zimę, dlatego niezbędna będzie odpowiednia ilość miejsca. Niektóre gatunki mogą zostać na zewnątrz, bo dobrze znoszą mrozy, a jakie to są rośliny, dowiecie się tutaj. Wiosną należy przesadzić je do nowych doniczek.

Warto też wspomnieć o skrzynkach balkonowych na zioła i rośliny sezonowe, które często wiszą na poręczach. W tym wypadku należy dokładnie oczyścić ziemię z pozostałych korzeni i sadzonek i przesypać ją do osobnego worka. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie wszystkich donic piętrowo, by zaoszczędzić trochę miejsca.

Zadbanie o drewno na balkonie

Wszelkie drewniane powierzchnie są wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe, szczególnie na deszcz, śnieg czy mróz. Dużą wygodą jest fakt, że coraz więcej producentów impregnuje drewno już na etapie produkcji, jednak mimo tego sprawdźmy jego stan na własną rękę. W pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się elementom, które przeżyły już swój pierwszy sezon zimowy, bo tam możemy znaleźć największe zniszczenia. To, w jakim stanie jest drewno, jesteśmy w stanie ocenić na pierwszy rzut oka. Charakteryzuje się tym, że jest suche, zniszczone, traci kolor bądź warstwa lakieru kruszy się i odpryskuje. W takim wypadku warto dokonać impregnacji i profilaktycznie zadbać też o powierzchnie, które wydają nam się zdrowe. Drewno wtedy odpłaci się dłuższą żywotnością.

W jaki sposób jeszcze mogę zabezpieczyć balkon na zimę?

Warto pamiętać o kilku detalach, które zaoszczędzą nam czas później. Jeśli korzystacie z suszarki balkonowej na ubrania, to dobrze jest zmieniać jej położenie od czasu do czasu, by uniknąć śladów nóżek, które po dłuższym czasie trudno usunąć.

Gres wygląda świetnie na balkonie, ale niestety czyszczenie go po serii intensywnych opadów jest uciążliwe. W tej sytuacji powinno się wymyć go dokładnie przed rozpoczęciem sezonu zimowego, używając specjalistycznych środków, które stworzą na jego powierzchni niewidzialną warstwę ochronną.

Jednocześnie trzeba przyjrzeć się fugom. Na rynku dostępne są różne produkty zabezpieczające je przed pleśnią czy innymi grzybami.

Równie istotną kwestią są meble ogrodowe. Jeśli posiadacie przestrzeń, by je złożyć i przenieść w suche miejsce to skorzystajcie z tej możliwości. Alternatywą może być osłonięcie ich folią stretchową.

Podsumowanie

Zabezpieczenie balkonu na zimę jest niezwykle ważne i wymaga dbałości o wiele detali, jednak warto pomyśleć o tym teraz niż martwić się konsekwencjami na wiosnę. Gdy na horyzoncie pojawią się cieplejsze dni, Twoim jedynym zmartwieniem będzie przeniesienie, przesadzenie kwiatów i wyciągnięcie lub odsłonięcie mebli ogrodowych. Unikniesz uciążliwego szorowania i odświeżania wszystkich pozostałych elementów i będziesz cieszyć się ciepłymi promieniami słońca, a nie denerwować się na powstałe zniszczenia.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.    Podobne wpisy