fbpx

Miasta piętnastominutowe. Czym są?

Miasta piętnastominutowe. Czym są?

Miasta piętnastominutowe. Czym są?

Idea 15-minutowego miasta zyskała wielu zwolenników ze względu na jej wygodę i oszczędność czasu. W końcu kto nie chciałby zaspokajać wszystkich swoich potrzeb w obrębie spaceru trwającego zaledwie kwadrans? W dzisiejszych czasach znaczna część społeczeństwa, szczególnie zamieszkująca duże miasta, traci wiele cennego czasu na dojazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu przemieszczanie się trwałoby krócej oraz ograniczyłoby zanieczyszczenia środowiska spowodowane spalinami aut.

Co to są miasta 15-minutowe?

Miasta 15-minutowe posiadają infrastrukturę przystosowaną do potrzeb mieszkańców. Ich głównym zadaniem jest zapewnić ludziom dostęp do wszystkich niezbędnych udogodnień w obrębie 15-minutowego spaceru lub jazdy rowerem. Głośno o tym pomyśle zrobiło się po wybuchu pandemii COVID-19. Wtedy większe znaczenie miało to, co znajdziemy w pobliżu, ponieważ nałożone ograniczenia zmuszały nas do zostania w domach.

Według tej idei najważniejszymi puntami, które powinny znaleźć się w okolicy mieszkań, są punkty usługowe, restauracje, kawiarnie, miejsca pracy, placówki oświatowe, sklepy z produktami pierwszej potrzeby i wiele innych. To rozwiązanie umożliwia zrezygnowanie z poruszania się samochodami, co bezpośrednio wpływa również na środowisko, ponieważ pomogłoby to pozbyć się zbędnych zanieczyszczeń. Ten pomysł ma również sprzyjać lokalnej integracji, tworząc miejsca spotkań dla lokalnych mieszkańców.

Przykłady 15-minutowych miast w Europie i na świecie

Pierwsze takie miasto pojawiło się w Paryżu. Jego pomysłodawczynią była Anne Hidalgo, która dzięki wdrożeniu tej koncepcji w życie uwolniła nabrzeże Sekwany od natłoku aut, co przełożyło się na zazielenienie tamtejszej okolicy. Dziś coraz więcej światowych i europejskich metropolii wprowadza taki układ bądź ma taki zamiar w niedalekiej przyszłości. Przykładami z naszego kontynentu są Barcelona, Londyn, Wiedeń i Mediolan. Również w Polsce możemy zaobserwować pierwsze działania zmierzające w tym kierunku. Deweloperzy chętniej inwestują w tereny, będące w okolicy różnorodnej przestrzeni.

Podsumowanie

Trudno przewidzieć, jak szybko rozprzestrzeni się ten trend na świecie i w naszym kraju, ale wszystko wskazuje na to, że stanie się to prędzej, czy później. Wiele miast podejmuję próbę adaptacji do wizji 15-minutowego miasta, wprowadzając odpowiednie udogodnienia w okolicach zamieszkanych terenów. Mieszkańcy przychylnie przyglądają się temu pomysłowi, bo są już zmęczeni spędzaniem dużej części swojego życia na dojazdach do pracy, czy innych ważnych punktów, z których korzystają regularnie. Posiadanie wszystkiego, co potrzebne w bliskiej okolicy jest dużym ułatwieniem w codziennym życiu.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.    Related Posts