fbpx

Własny ogródek na balkonie – co można uprawiać w bloku?

Własny ogródek na balkonie – co można uprawiać w bloku?

Własny ogródek na balkonie – co można uprawiać w bloku?

Własny ogródek warzywny to marzenie wielu osób mieszkających we wspólnotach mieszkaniowych. Zrywanie świeżych jarzyn do śniadania czy obiadu, z pewnością jest zdrowszą alternatywą niż kupowanie ich w sklepach. Niestety, większość mieszkańców bloków pomysł ten pozostawia w sferze marzeń. A co, jeśli wcale nie musi tak być? Dziś z powodzeniem możemy uprawiać własny ogródek na balkonie!

Położenie balkonu

Pamiętajmy, że aby rosnąć, rośliny potrzebują światła – jedne więcej, inne mniej. Większość warzyw lubuje się w kąpielach słonecznych. Dlatego też ważna jest strona, od której mamy balkon. Najlepiej, jeżeli ma on ekspozycję południową, ponieważ najdłużej goszczą na nim promienie słoneczne. Nieco gorzej będzie, gdy wychodzi on na zachód lub wschód. Na balkonie po północnej stronie ciężko będzie uprawiać rośliny, które potrzebują dostępu do światła.

Jak przygotować się do uprawy własnego ogródka na balkonie?

Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z własnym ogródkiem na balkonie, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Zastanówmy się, co chcemy uprawiać i dobrze to rozplanujmy. Możemy postawić na zioła, warzywa lub owoce. Pamiętajmy, że każda roślina ma inne wymagania i trzeba ją pielęgnować nieco inaczej. Co powinniśmy zakupić? W uprawie małego ogródka na balkonie przydadzą się duże, głębokie donice, najlepiej w jasnych kolorach, ponieważ ciemne absorbują promienie słoneczne, podpórki i tyczki, specjalna ziemia oraz nawóz, np. biohummus. Musimy również zdecydować, czy sami wyhodujemy rozsady (młode roślinki), czy kupimy je w sklepie ogrodniczym.

Jakie warzywa można uprawiać na balkonie?

Może zaczniemy od tego, jakie warzywa nie będą dobrym pomysłem. Lepiej nie sadzić w małym ogródku na balkonie ziemniaków, buraków, marchwi, warzyw kapustnych czy dyni. Ich uprawa zajmuje dużo miejsca. Z powodzeniem natomiast możemy hodować m. in. pomidory, paprykę, czosnek, cebulę, koper, szczypiorek, groszek, ogórki czy bakłażany.

Wybierajmy odmiany, które są małe. Pamiętajmy, że każde warzywo ma nieco inne wymagania. Bardzo łatwy do uprawy na balkonie jest szczypiorek, którym możemy cieszyć się już po tygodniu od zasadzenia cebuli. Podlewajmy go tak, aby miał wilgotną ziemię. Tolerancyjna jest także rukola – dobrze znosi zarówno cień, jak i słońce oraz nie wymaga zbyt częstego nawadniania.

Uprawiając warzywa w naszym małym ogródku na balkonie, musimy pamiętać, aby osłonić je od wiatru i zbyt silnego słońca, które może powodować popatrzenia liści i wysuszenie gleby. W upalne dni podlewajmy je częściej. Jeśli zdecydujemy się na uprawę pomidorów, groszku, papryki czy ogórka, pamiętajmy o specjalnych podporach.

Jakie owoce uprawiać na balkonie?

Do uprawy w naszym własnym ogródku na balkonie najlepiej sprawdzą się owoce jagodowe: truskawki, poziomki, borówki, maliny, czy nawet porzeczka i agrest. Najłatwiejsze w hodowli będą jednak dwa pierwsze gatunki. Rozsady roślinek możemy przygotować sami lub kupić w sklepie ogrodniczym.

Truskawki wymagają żyznej ziemi. Najlepiej sadzić je w drugiej połowie maja, kiedy miną przymrozki. Należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu, szczególnie w okresie kwitnienia. Uważajmy, aby przy tym nie zalać roślinki. Dobrym rozwiązaniem będzie wlewanie wody do podstawki. Sprawdzą się odmiany, które możemy traktować jak pnącza. Niezbędne będą wówczas podpory.

Do uprawy poziomek sprawdzi się ziemia do warzyw. Rozsady sadzimy w naszym własnym ogródku na balkonie w maju. Bardzo ważne jest ich regularne podlewanie, ponieważ owoce te źle znoszą suszę. Musimy też pamiętać o ich regularnym nawożeniu.

Zioła do uprawy na balkonie

Oczywiście w naszym małym ogródku na balkonie nie może zabraknąć ziół! Dobrze adaptują się one do warunków doniczkowych, dając nam możliwość przyrządzania apetycznych i aromatycznych dań. W tym przypadku mamy naprawę dużo możliwości. Uprawiać możemy je nie tylko na balkonie, ale nawet na parapecie. Najczęściej wybierane przez nas zioła to bazylia, cząber, pietruszka, kolendra, majeranek, mięta, tymianek czy rozmaryn, choć możliwości jest znacznie więcej

Zioła są stosunkowo łatwe w uprawie. Możemy kupić roślinki w sklepie ogrodniczym i w maju przenieść je na balkon. Potrzebują one ziemi żyznej, ale przepuszczalnej. Najlepiej na dnie doniczki usypać warstwę drenażu, np. z keramzytu. Zioła dobrze czują się w słońcu, w związku z czym wymagają regularnego podlewania.

Podsumowanie

Decydując się na kupno mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni, nie musimy porzucać marzeń o świeżych jarzynach. Z powodzeniem możemy uprawiać nasz własny ogródek na balkonie. Warto poświęcić trochę czasu na własna hodowlę. Dzięki temu będziemy cieszyć się smakiem świeżych warzyw, owoców i ziół bez wizyt w marketach!

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Related Posts