fbpx

Weryfikacja najemcy, czyli jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Weryfikacja najemcy, czyli jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Weryfikacja najemcy, czyli jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Przekazując mieszkanie pod wynajem nowemu lokatorowi, możemy odczuwać pewnego rodzaju lęk. Oddajemy mu do użytku naszą nieruchomość, choć jest on dla nas prawie obcym człowiekiem. W końcu wiele słyszy się historii o nieuczciwych osobach, które przestały płacić czynsz, dokonały zniszczeń lokalu, a do tego nie chciały się wyprowadzić. Okazuje się, że są sposoby na sprawdzenie potencjalnych lokatorów. Zanim więc podpiszemy umowę, warto dokonać weryfikacji najemców.

Opór przed weryfikacją najemców

Rozumiemy, że początkowo niektórzy mogą czuć opór przed weryfikacją najemców. W końcu przy zadawaniu pytań o osobiste informacje, których często nie wiemy nawet o rodzinie czy znajomych, nietrudno o skrępowanie czy dyskomfort. W związku z tym część osób rezygnuje ze sprawdzania najemców. Tymczasem nie ma żadnego powodu do wstydu!

Dlaczego warto sprawdzić najemcę?

Decydując się na wynajem mieszkania, które jest mieniem o dużej wartości, mamy prawo czuć się bezpiecznie. Oddajemy przecież nasz lokal osobie, której praktycznie nie znamy, a z którą od tej pory będzie łączyć nas relacja biznesowa. Weryfikacja najemcy jest zatem zupełnie naturalnym procesem. Pozwoli nam oszczędzić sobie nerwów i problemów w przyszłości. Oczywiście potencjalny lokator może czuć się niekomfortowo pytany o poufne dane. Nasza rada? Wyjaśnij mu kulturalnie, dlaczego ich potrzebujesz. Jeżeli mimo to odmawia odpowiedzi, uszanuj jego decyzję i podziękuj za spotkanie.

Weryfikacja danych najemcy

Tak naprawę wiele informacji o najemcy pozyskamy już z rozmowy, zarówno tej pierwszej, najczęściej telefonicznej, jak i tej przy pokazywaniu lokalu. Zadając odpowiednie pytania, możemy dowiedzieć się, co robi nasz potencjalny lokator, czy dlaczego szuka mieszkania. Pamiętajmy, jeżeli wynajmujemy komuś nieruchomość, musimy mieć pewność co do jego tożsamości. Do weryfikacji najemcy potrzebny będzie dokument ze zdjęciem. Dzięki temu poznamy nie tylko imię i nazwisko, ale również numer PESEL, który jest niezbędny w przypadku, gdy będziemy chcieli wezwać lokatora do respektowania warunków umowy lub wysłać upomnienie o upływającym terminie płatności. Posiadając te dane, możemy również spróbować znaleźć informacje o potencjalnym najemcy na portalach społecznościowych.

Jak sprawdzić najemcę pod kątem dochodów?

Częścią weryfikacji najemcy jest sprawdzenie jego dochodów. To wrażliwy temat, jednak bardzo ważny. Przecież powierzamy mu nasze mieszkanie i mamy prawo wiedzieć, czy będzie w stanie płacić nam regularnie ratę czynszu. Nie jest to niestety częstą praktyką, dlatego takie pytanie może zaskoczyć potencjalnego lokatora. Idąc do banku po pożyczkę, wiemy, co nas czeka. Urzędnik będzie oczekiwał od nas przedstawienia umowy o pracę, sprawdzi, czy przychody na naszym koncie są regularne, jakie mamy inne zobowiązania oraz czy nie jesteśmy zadłużeni. Przy podpisywaniu umowy o najem nie jest to tak oczywiste, a co za tym idzie – akceptowalne. Warto jednak zapytać potencjalnego lokatora o to, gdzie pracuje i ile wynoszą jego miesięczne zarobki. Pozwoli nam to choć w przybliżeniu oszacować, czy nie będzie miał większych problemów z terminowymi płatnościami.

Nie musisz działać sam!

Jak już pisaliśmy, weryfikacja najemcy może być problematyczna i sprawiać dyskomfort – zarówno potencjalnemu lokatorowi, jak i właścicielowi mieszkania. Jeżeli chcemy oszczędzić sobie tego kłopotu, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu, jaki daje sprawdzenie najemcy, możemy skorzystać z usług firm, które się tym zajmują. Poza oszczędnością czasu zyskamy dokładniejszą weryfikację. Profesjonaliści mają bowiem dostęp do baz danych, jakich jak BIK, gdzie mogą dowiedzieć się, czy potencjalny lokator naszego mieszkanie nie jest zadłużony.

Polecamy również zapoznanie się z naszą usługą zarządzania najmem. Nie tylko zapewniamy weryfikacje najemców, ale również kompleksowo zajmujemy się obsługą powierzonej nieruchomości, od jej przejęcia, czy też pomocy w kupnie, poprzez znalezienie lokatorów, aż po obsługę i rozwiązywanie zaistniałych problemów.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.    Podobne wpisy