fbpx

5 sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania

5 sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania

Jak obniżyć koszty ogrzewania w mieszkaniu? Oto 5 sposobów!

Średnia temperatura zimą w Polsce to ok. -2°C. Ciężko byłoby więc wyobrazić sobie tę porę roku bez odkręconych grzejników. Tymczasem najnowsze doniesienia mówią o tym, że w 2022 roku możemy spodziewać się kolejnych podwyżek za ogrzewanie.

W tym artykule chcemy przedstawić 5 sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania, które pozwolą cieszyć się komfortem we własnym mieszaniu, a dodatkowo zaoszczędzić.

Musimy pamiętać, że to, co wydaje się najbardziej oczywiste, czyli całkowite skręcenie grzejników, lub zwlekanie z ich odkręceniem jak najdłużej nie jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy nasze mieszkanie się wychłodzi, znacznie trudniej będzie nam przywrócić w nim odpowiednią temperaturę. Co zatem możemy zrobić, aby obniżyć koszty ogrzewania?

Kontrola wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni

Cena, którą płacimy za ogrzewanie, jest różna w poszczególnych spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych. To często od ich umiejętności negocjacyjnych zależy, czy podpisana zostanie korzystna dla nas umowa. Doświadczony zarządca nieruchomości z pewnością będzie dbał o interes mieszkańców. Inną ważną kwestą jest ocieplenie budynku. Jeśli nie jest ono odpowiednie, koszty ogrzewania będą znacznie wyższe dla całej wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ ciepło będzie uciekać z powodu złej izolacji. Musimy również zwracać uwagę, czy drzwi do klatki schodowej i okna są szczelne lub nie pozostają uchylone.

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Pamiętajmy, będąc częścią wspólnoty mieszkaniowej mamy realny wpływ na jej budżet. Podczas zebrań możemy wypowiadać się na poruszane przez zarządcę nieruchomości tematy oraz proponować własne. Jeśli zauważamy, że budynek nie jest wystarczająco ocieplony, lub okna i drzwi są nieszczelne, powinniśmy zgłosić ten problem. Pieniądze na niezbędne remonty oraz naprawy powinny zostać wygospodarowane, a inwestycje zawarte w uchwalanym budżecie. Temat zebrań poruszaliśmy już we wcześniejszym wpisie. PRZECZYTAJ TUTAJ

Ustawiaj odpowiednią temperaturę

Możemy obniżyć koszty ogrzewania, ustawiając odpowiednią temperaturę powietrza w naszym mieszkaniu. Optymalnie byłoby, gdyby panowało w nim 19-21°C. Jeśli w pomieszczeniach przebywają dzieci lub osoby starsze, może to być o 1-2°C więcej. Ponadto nie w każdym miejscu temperatura powinna być taka sama. Podczas snu dla naszego organizmu bardziej korzystne jest zmniejszenie ciepła do ok. 16-18°C. Trochę cieplej powinno być natomiast w łazience.
Jeśli wychodzimy na dłużej, możemy nico skręcić grzejniki, jednak nigdy do końca. Jak już pisaliśmy, nagrzewanie wychłodzonego mieszkania będzie dla nas znacznie kosztowniejsze niż podtrzymywanie stałej temperatury. Natomiast lekka jej redukcja, kiedy nie ma nas w mieszkaniu, pozwoli obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50%!

Chcesz obniżyć koszty ogrzewania? Nie zasłaniaj grzejników!

Bardzo często w mieszkaniach możemy spotkać się z grzejnikami, które zasłonięte są długimi firanami lub zastawione meblami. Nie jest to dobry pomysł, jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów ograniczenia. Powoduje to ich nadmierne nagrzewanie się i utrudnia oddawanie ciepła do otoczenia, przez co wydajność grzejników obniża się nawet o 20%, a poniesione przez nasz koszty rosną. Jeśli w pobliżu naszego kaloryfera muszą stać meble, pamiętajmy, aby pozostawić co najmniej 10cm odstępu. Ułatwi to swobodne przenikanie ciepła do pomieszczenia. Podobnie nie powinniśmy na grzejnikach suszyć prania. Nie tylko obniża to ich wydajność, ale również zwiększa poziom wilgoci.

Wietrz dobrze swoje mieszkanie!

Nie wszyscy pamiętają o tym zimą, jednak w tym chłodnym okresie również ważne jest wietrzenie mieszkania. Regularna wymiana powietrza w pomieszczeniach zapobiega zbyt dużej wilgotności będącej przyczyną rozwoju pleśni i grzybów. Dzięki temu chroni nas przed alergenami oraz przyczynia się do lepszego samopoczucia.
Jak zatem wietrzyć mieszkanie zimą, aby ograniczyć koszty ogrzewania? Krótko, ale intensywnie. Jeżeli pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca, na wymianę powietrza starczy poświęcić 5min dziennie. W tym czasie otwórzmy okna na oścież. I oczywiście najważniejsza sprawa. Na czas wietrzenia grzejniki powinny być zakręcone. Jeśli o tym zapomnimy, zimno napływające z zewnątrz spowoduje ich wzmożoną pracę, a w konsekwencji duże straty pieniężne dla naszych portfeli. Warto również wspomnieć, że nasze okna powinny być szczelne, inaczej ciepło będzie przez nie uciekać.

Zainwestuj w ogrzewanie podłogowe

Oszczędzanie na starych żeliwnych kaloryferach może wcale nie okazać się tak opłacalne, jak nam się wydaje. Wymiana grzejników pozwoli nam na obniżenie kosztów ogrzewania w dłuższej perspektywie czasu, ponieważ ich nowoczesne systemy potrzebują mniej energii do wygenerowania takiej samej ilości ciepła.
Jeszcze bardziej ekonomiczną wersją może okazać się ogrzewanie podłogowe. Jest to system niskotemperaturowy. Jego powierzchnia jest znacznie większa niż grzejnika, dzięki czemu musi ono osiągnąć znacznie niższą temperaturę (ok. 26-30°C), niż tradycyjny grzejnik (nawet ok. 60°C), aby w naszym mieszkaniu było ciepło i komfortowo.

Zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej

Kiedyś mawiało się, że na luksus posiadania ogrzewania podłogowego pozwolić mogą sobie jedynie właściciele domków jednorodzinnych. Dziś jednak system ten montuje się również w budynkach wielorodzinnych oraz blokach. Musimy jednak pamiętać, że miejsce, w którym montuje się ogrzewanie podłogowe, uważane jest za część wspólną budynku. Oznacza to, że jeżeli chcemy w taki system zainwestować, musimy zgłosić to do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Remont rozpoczynamy dopiero po uzyskaniu stosownej zgody. Inną ważną kwestią jest dobranie odpowiedniej posadzki przewodzącej ciepło.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy rosną koszty nie tylko ogrzewania, ale życia ogólnie, wiele osób szuka sposobów na oszczędności. Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się przydatne. Wprowadzone w życie drobnych zmian może w znaczący sposób przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania w naszych mieszkaniach. Nie tylko odciąży to nasze portfele, ale także wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne, dlatego warto o tym pamiętać.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Related Posts