fbpx

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Decyzja o inwestycji w nieruchomości może wydawać się wielu osobom bardzo ryzykowna. W grę wchodzą duże pieniądze i praca z partnerami, których zachowania nie zawsze możemy przewidzieć. O co powinniśmy się więc zatroszczyć? W poniższym tekście przedstawiamy kilka praktycznych porad jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie.

Sporządzenie umowy najmu

Sporządzenie i odpowiednie podpisanie umowy najmu pozwala zachować bezpieczeństwo najmu zarówno dla właściciela mieszkania, jak i lokatora. Powinno się ją zawrzeć w formie pisemnej. Pozwoli to uniknąć w przyszłości potencjalnych konfliktów między stronami. Żadna z nich nie może się wyprzeć złożonych deklaracji.

Pamiętaj aby szczegółowo doprecyzować poszczególne zapisy umowy. One mogą bowiem odgrywać kluczową rolę w późniejszym dochodzeniu swoich roszczeń. Korzystając z usług zarządcy nieruchomości, jakim jest Resideo zagwarantujesz sobie bezpieczny wynajem – pomożemy stworzyć umowę najmu skrojoną na Twoje potrzeby!

Szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy

Poza umową najmu zadbaj także o skrupulatne sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Jest to dokument określający stan techniczny mieszkania i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Jest to podstawa rozliczeń przy zwrocie lokalu. Wypełniając protokół, pamiętaj, żeby być bardzo precyzyjnym i nie pomijać żadnych szczegółów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o spisywaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, sprawdź nasz wpis blogowy: Protokół zdawczo-odbiorczy – jak wygląda i co powinien zawierać

Dokumentacja zdjęciowa

W dokumentacji warto zawrzeć także fotografie lokalu i jego wyposażenia. Zrób zdjęcia całego lokalu, urządzeń elektronicznych, mebli i innych przedmiotów. Nie zapomnij sfotografować wszelkich uszkodzeń i ubytków, np. pęknięć glazury, porysowanych drzwi i szyb. Zdjęcia powinny być opatrzone datą wykonania. Fotografie dołącz do umowy najmu w formie wydruku lub zapisu cyfrowego.

Regulamin mieszkania

Jeżeli zastanawiasz się jak bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie, pomyśl o sporządzeniu regulaminu
lokalu. Może on być, podobnie jak fotografie, załącznikiem do umowy najmu. Powinien zawierać zasady dotyczące utrzymywania czystości i estetyki mieszkania, korzystania z przestrzeni wspólnych (jeżeli mieszkanie zajmować będzie więcej niż jeden lokator) i zachowania bezpieczeństwa. Możesz także zawrzeć tam swoje indywidualne preferencje w kwestii organizowania imprez, palenia papierosów, posiadania zwierząt czy przyjmowania gości na noc.

Zabezpieczenie finansowe

Kaucja to pewna zwrotna kwota, która pobierana jest od najemcy w momencie przekazania mieszkania. Dzięki niej możesz zabezpieczyć roszczenia z tytułu niezapłaconego czynszu, jak i wyrządzonych szkód. Jest ona zwraca w pełni po zakończeniu okresu najmu, oczywiście jeżeli lokal jest w nieuszkodzonej formie. Wysokość kaucji najczęściej ustalana jest na poziomie jedno- lub dwukrotności miesięcznego czynszu. Czasami, w zależności od standardu wykończenia i wyposażenia mieszkania, właściciel może zażądać wyższej kwoty.

Jeżeli chcesz bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie zastanów się nad skorzystaniem z usług zarządcy nieruchomości. W Resideo reprezentujemy właścicieli, którzy chcą wynająć swoje mieszkania. Przejmujemy wszelkie obowiązki związane z poszukiwaniem lokatora i obsługą najmu. Możemy zagwarantować Ci stabilny dochód przy ograniczeniu Twojego zaangażowania do
minimum. Z nami wynajmiesz swoje mieszkanie bezpiecznie!

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.    Related Posts