fbpx

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć? (cz. 2)

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć? (cz. 2)

Pierwsze mieszkanie pod wynajem – od czego zacząć? (cz. 2)

W poprzednim poście, który ZNAJDZIECIE TU, opisaliśmy, jak przygotować się do przygody z najmem mieszkania. Poruszyliśmy kwestię wyboru lokalu, napraw, meblowania oraz przygotowania oferty. Jednak nie są to wszystkie aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Z drugiej części artykułu dowiecie się, jak ustalić odpowiednią kwotę czynszu, przygotować się do prezentacji lokalu oraz podpisania umowy. Jeżeli posiadacie swoje pierwsze mieszkanie na wynajem i jesteście ciekawi tych kwestii, zapraszamy do lektury.

Jaka cena czynszu będzie odpowiednia?

Być może zastanawiacie się, jaka będzie najodpowiedniejsza cena czynszu za wasze pierwsze mieszkanie na wynajem. Z jednej strony chcecie zarobić na inwestycji, jednak z drugiej nie wystraszyć potencjalnego najemcy. Jest kilka spraw, na które należy zwrócić uwagę.

  • Koszty utrzymania mieszkania – od tego powinniście wyjść. Przeliczcie, ile wynosi czynsz i zaliczki na media. Najemca będzie się za nie rozliczał według zużycia, czy też opłata będzie potrącana ze stałej kwoty za mieszkanie? Warto wziąć pod uwagę także wasze wydatki – ratę kredytu, naprawy i remonty.
  • Lokalizacja – im bliżej ważnego w mieście punktu, tym cena wyższa. Zazwyczaj najatrakcyjniejsze jest położenie blisko centrum, ale dla studentów istotniejsze może być szybkie dotarcie na uczelnię.
  • Bliskość transportu miejskiego – z reguły czynsz jest najniższy w miejscach, do których ciężko dojechać komunikacją. Jeżeli wasze mieszkanie mieści się daleko od centrum, ale jest blisko przystanków, z których odjeżdża wiele linii autobusowych lub tramwajowych, możecie podnieść cenę czynszu.
  • Standard – to ważny czynnik decydujący o cenie czynszu. Mieszkania z wysokiej jakości wyposażeniem są znacznie atrakcyjniejsze. Niestety, nikt nie zapłaci dużo za lokal, w którym na podłogach leży wytarty parkiet, a w salonie stoi stara meblościanka.
  • Wielkość – reguła jest prosta, im większe wasze pierwsze mieszkanie pod wynajem, tym wyższy czynsz możecie sobie zażyczyć. Trzeba jednak uważać, ponieważ na duży lokal często trudniej znaleźć chętnego. W związku z tym mieszkanie czteropokojowe wcale nie powinno mieć ceny dwa razy wyższej niż mieszkanie dwupokojowe, bo zwyczajnie nie będzie osób zainteresowanych.
  • Ceny na rynku – ustalając cenę, musicie wziąć pod uwagę, ile kosztuje wynajem mieszkań w waszej miejscowości. Z pewnością będzie to pomocne w ustaleniu odpowiedniej kwoty.

Prezentowanie pierwszego mieszkania pod wynajem

Kiedy ogłoszenie najmu jest już gotowe, rozpowszechnijcie je w Internecie. Nie musicie ograniczać się do jednego portalu. Warto przygotowaną ofertę z waszym pierwszym mieszkaniem pod wynajem udostępnić na różnych serwisach. Możecie również opublikować informację w mediach społecznościowych – jest szansa, że akurat ktoś z waszych znajomych szuka nowego lokum. Dobrym pomysłem jest umieszczenie posta na grupach dotyczących najmu na portalu Facebook.

Kiedy znajdą się już osoby zainteresowane, przygotujcie się do prezentacji. Zadajcie sobie pytanie – czego ja chciałbym się dowiedzieć, oglądając mieszkanie pod wynajem – i przygotujcie odpowiedzi. Być może potencjalni lokatorzy będą chcieli negocjować cenę. Zastanówcie się, czy jesteście gotowi na taką ewentualność. Sam lokal również powinien być przygotowany. Wysprzątajcie i wywietrzcie wasze pierwsze mieszkanie pod wynajem. Pamiętajcie, aby być miłymi, uprzejmymi i kompetentnymi. Niekulturalny i pretensjonalny właściciel może być przyczyną rezygnacji z decyzji o najmie.

Przygotowanie do podpisania umowy

Znaleźliście chętnego na wynajem waszego lokalu? Brawo! Teraz musicie przygotować odpowiednie dokumenty. To bardzo ważny krok, ponieważ może uchronić was przed wieloma nieprzyjemnościami w przyszłości. O czym należy pamiętać?

Pierwszą rzeczą jest umowa najmu. Ten dokument zawiera wszystkie najważniejsze informacje i chroni zarówno wynajmującego, jak i najemcę. Przed przekazaniem mieszkania warto również pobrać od potencjalnego lokatora kaucję. Jej wysokość, zgodnie z Ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego , nie może przekraczać dwunastokrotności czynszu. W praktyce jest to najczęściej wysokość miesięcznych opłat. Ważnym dokumentem jest protokół zdawczo – odbiorczy. Określa on stan techniczny naszego pierwszego mieszkania pod wynajem i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. To na jego podstawie będziecie się potem rozliczać z potencjalnym najemcą. Więcej o protokole PRZECZYTACIE TU.

Podsumowanie

Choć wynajem pierwszego mieszkania może z pozoru wydawać się łatwy, jest wiele kwestii, o których trzeba pamiętać. Niektóre aspekty mogą przysporzyć problemów osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę w tej branży. W naszych artykułach przedstawiliśmy Wam pokrótce najważniejsze tematy. Warto jednak wspomnieć, że na rynku są firmy, które zajmują się profesjonalnie obsługą najmu. Pomagają one na wszystkich etapach, począwszy od kupna mieszkania, aż po kontrolę lokatorów. Jeżeli nie czujecie się na siłach, aby samemu zajmować się pierwszym mieszkaniem na wynajem, zapraszamy do kontaktu z nami! Choć wynajem pierwszego mieszkania może z pozoru wydawać się łatwy, jest wiele kwestii, o których trzeba pamiętać. Niektóre aspekty mogą przysporzyć problemów osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę w tej branży. W naszych artykułach przedstawiliśmy Wam pokrótce najważniejsze tematy. Warto jednak wspomnieć, że na rynku są firmy, które zajmują się profesjonalnie obsługą najmu. Pomagają one na wszystkich etapach, począwszy od kupna mieszkania, aż po kontrolę lokatorów. Jeżeli nie czujecie się na siłach, aby samemu zajmować się pierwszym mieszkaniem na wynajem, zapraszamy do kontaktu z nami!

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Related Posts