fbpx

Problematyczny najemca – jak sobie poradzić z kłopotliwymi lokatorami?

Problematyczny najemca – jak sobie poradzić z kłopotliwymi lokatorami?

Problematyczny najemca – jak sobie poradzić z kłopotliwymi lokatorami?

Inwestując w nieruchomości w dłużej perspektywie, mamy szansę generować spore zyski. Przedsięwzięcia tego typu są niezwykle kuszące, dlatego wiele osób się na nie decyduje. Zaczynając swoją przygodę z wynajmem lokali, należy przygotować się na wszystko. Nawet na sytuację z problematycznym najemcą. Przygotowaliśmy dzisiaj dla Was kilka porad, w jaki sposób poradzić sobie z kłopotliwymi lokatorami.

Najemca nie płaci czynszu

Zanim dojdzie do niekomfortowej sytuacji pomiędzy najemcą a wynajmującym, warto podjąć kroki zabezpieczające właściciela. Przed podpisaniem umowy dobrym pomysłem może okazać się weryfikacja potencjalnego lokatora. Warto sprawdzić, czy posiada umowę o pracę lub bezpośrednio skontaktować się z jego pracodawcą. Nigdy nie mamy 100% pewności, że najemca będzie wypłacalny, dlatego można również prosić o podpis poręczyciela na umowie, którego pociągnie się do konsekwencji w razie potrzeby. Więcej informacji o tym, jak zweryfikować najemcę ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Natomiast, gdy znajdziemy się już w niepożądanej sytuacji – należycie wyciągajmy konsekwencje. Po minięciu terminu wpłaty możemy zacząć naliczać odsetki ustawowe, wynoszące 5% w stosunku rocznym. Dodatkowo wolno nam wziąć w zastaw przedmioty ruchome nieuczciwego najemcy. Prawo to dotyczy rzeczy, które należą do lokatora i wniósł je ze sobą, wprowadzając się do mieszkania. W ostateczności, gdy nie jesteśmy w stanie porozumieć się polubownie możemy wnieść sprawę o spłatę należnych zaległości do sądu.

Najemca nie chce opuścić mieszkania

Gdy trafimy na nieuczciwego najemcę, może zdarzyć się, że nie będzie on chciał wyprowadzić się z lokalu. W takiej sytuacji nie możemy go wyrzucić ani uniemożliwić mu wejścia do mieszkania. Polskie prawo bardzo dba o lokatorów i zabrania takich działań. Z pewnością warto podpisać umowę najmu na czas określony. Daje to możliwość wypowiedzenia lokatora w określonym terminie. Dobrym zabezpieczaniem przed problematycznym najemcą będzie również sporządzanie umowy najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. Wraz z podpisaniem dokumentów lokator zobowiązuje się do dobrowolnego poddania się konsekwencjom niedotrzymywania ustalonych warunków.

Najemca wyprowadził się bez wypowiedzenia

Kolejnym – na szczęście rzadkim – problem jest samodzielne opuszczenie mieszkania przez lokatora. Dzieje się to często bez złożenia wypowiedzenia ani jakiegokolwiek kontaktu z wynajmującym. Jeśli umowa nie jest rozwiązana, problematyczny najemca prawnie nie zrzeka się opłacania czynszu. Gdy zauważymy, że nie zamieszkuje on już lokalu, nie łudźmy się, że wkrótce wróci. W pierwszej kolejności wskazana jest próba kontaktu. Dowiedzmy się, co skłoniło lokatora do takiej decyzji. Jeśli nie odpowiada na nasze połączenia, podejmijmy tę samą próbę z jego poręczycielem. Pomimo kryzysowej sytuacji warto zachować spokój i postarać się załatwić sprawę bez większych szkód dla obu stron. W przypadku braku opłaty za ostatni miesiąc windykujmy ją. Bardzo ważne – nie można wynajmować mieszkania kolejnej osobie, bez złożenia wypowiedzenia nieuczciwemu najemcy.

Najemca zniszczył mieszkanie

Kłopotliwi lokatorzy są najczęściej znani z pozostawiania po sobie szkód. Jeśli nie wiecie, za jakie naprawy jest zobowiązany zapłacić najemca a za jakie wynajmujący – KLIKNIJCIE TUTAJ. Przy podpisywaniu umowy należy spisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym opiszemy stan mieszkania i wszystkie znajdujące się w nim rzeczy.

Oprócz raportu powinny się w nim znaleźć zdjęcia. Będziemy mieć wówczas pewność, że zauważone zniszczenia są spowodowane przez najemcę. Nie zapominajmy także o kaucji, odpowiadającej przynajmniej jednokrotnemu czynszowi mieszkania. Gdy lokal po oddaniu będzie zdewastowany mamy prawo żądać odszkodowania. Koszy ewentualnego remontu powinien ponieść najemca.

Zniszczenia nie zawsze będą wynikać z winy lokatora. Podczas użytkowania lokalu często powstają uszkodzenia mechaniczne. Należy zatem uczulić osoby mieszkające o zgłaszaniu każdego uszczerbku. Powinno się pilnować tego typu rzeczy na bieżąco i nie pozwolić na nawarstwianie się szkód.

Podsumowanie

Choć inwestycje w nieruchomości pozostają kuszące, należy twardo stąpać po ziemi i być gotowym na każde nawet nieprzyjemne ewentualności. Podstawa to zachowanie spokoju i brak pośpiechu podczas podejmowania decyzji o wybraniu najemcy. Nie bójmy się odmawiać wynajęcia mieszkania, jeśli czujemy, że osoba nie będzie nam odpowiadała. Sprawdzajmy wszystko jak najdokładniej. Sporządzanie umowy oddajmy w ręce specjalisty, z którym będziemy mogli uzgodnić wszystkie ważne dla nas aspekty. Jeśli odpowiednio dobrze się przygotujemy do roli wynajmującego, podjęta inwestycja będzie dla nas opłacalna.

A jeśli chcecie uniknąć problemów z najemcami – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! Wieloletnie doświadczenie i profesjonalna kadra licencjonowanych zarządców sprawiają, że nasi klienci zyskują poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim stały, optymalny dochód.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Related Posts